gallery_kakh

انتخاب پرده مناسب

انتخاب نوع پرده با هر هدفی، منوط به خصوصیات محیط و لوازم دکوراسیونی به کار رفته در آن فضا است.

شما نباید تنها به دلیل ایجاد مانعی در مقابل گرما و نور، پرده ای انتخاب کنید که نظم و هماهنگی حاکم در محیط را بر هم بزند.

شما باید با در نظر گرفتن کلیه موارد فوق مناسب ترین را برگزینید.

پرده حمام و سرویس بهداشتی

در طراحی معماری تازه در فضای خانه ایرانیها برای سرویسهای بهداشتی جایگاه خاصی قائل شده اند وگرنه تا پیش از این سرویس بهداشتی ها یا گوشه حیاط بودند یا در آپارتمانهای به روزتر در پخی خانه و با پنجرهای کوچک و نفس گیر.

حالا داستان فرق کرده؛ معماران اهمیت پرداختن به سرویسهای بهداشتی را به مردم گوشزد کرده اند به خصوص با المان اضافه شدن پنجره های عریض به این بخش حساس خانه.

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما خیلی از سرویسهای بهداشتی امروزی پنجره دارند؛ البته با رعایت ممنوعیت و کنترل دید از خارج.

این وسط اهمیت آویزان کردن پرده برای سرویسهای بهداشتی بیشتر از همیشه معلوم میشود.

gallery_kakh

پرده ای که برای این فضاها انتخاب میشود باید در برابر رطوبت محیط مقاوم باشد؛ البته این مساله به این معنا نیست که پرده پنجره حمام و دستشویی را حتما از جنس پلاستیکی انتخاب کرد.

شید و تور هم برای پنجره های سرویس بهداشتی مناسب هستند.

فقط این وسط پارچه های ابریشمی خط قرمز محسوب میشوند.

ضمن اینکه باید حواستان باشد پرده ای که برای سرویس بهداشتی استفاده میکنید قابلیت شستوشوی ماهانه را داشته باشد چون به خاطر رطوبت منبعی برای جدب باکتری و آلودگی میشود.

داستان برای پرده حمام کمی متفاوت است.

این پرده که تازگی ها خواهان زیادی دارد، بیشتر به خاطر تغییر جلوه حمام جذاب است.

رنگ پرده حمام معمولا به رنگ دیوارها انتخاب میشود و متناسب با نقش های روی دیوار.

البته باز هم قانون خاصی وجود ندارد و این به سلیقه صاحب خانه بر میگردد.

اگر از پرده ای خوشتان آمده میتوانید اول آن را آویزان کنید و بعد برای اینکه فضا زیاد شلوغ نشود تابلوها و سبدها و باقی لوازم حمام را متناسب با آن انتخاب کنید.

مثلا اگر پرده حمامتان گلدار است میتوانید پادری و حوله ها و. . . را هم با طرح گلهای مشابه با آن انتخاب کنید.

این روزها نقشهای هندسی و یا حتی کوبیسم پرده حمام هم به بازار آمده که از قضا کلی هم خریدار دارد.

طرح پرده حمامتان هر چه هست و هر رنگی که دارد آنقدرها مهم نیست؛ مهم این است که پرده را طوری نصب کنید که نه خیلی کوتاه باشد و نه خیلی بلند!

کارشناسان پرده کاخ بندر عباس نیز با ارائه مدل های گوناگون شما را یاری می دهیم.

در این راستا رایج ترین انواع این پرده ها شامل موارد زیر هستند:

 آستری:

آستری پرده ضخیمی از جنس کتان و یا پارچه ای با درصدی نایلون، ارزان قیمت و قابل شستشو است.

این پرده را معمولاً در زیر پرده های گران قیمت تر و نازک می آویزند.

پرده انتخابی بر روی آستری ها اغلب حریر و یا توری است. به همین علت برای جلوگیری از تأثیر ظاهر آستری بر پرده حریر و یا تور، آن را ساده و بدون طرح و به رنگ روشن مانند سفید یا شیری انتخاب می کنند.

رایج ترین نحوه آویختن آستری به این صورت است که چوب پرده ای معمولی و جداگانه در نزدیکترین فاصله با پنجره، به دیوار و یا سقف نصب کرده و پرده را به آن آویزان می کنند.

از آنجا که پرده های ضخیم از جمله آستری ها و مواردی که پس از این به آنها اشاره خواهد شد، درصد زیادی از نور مفید خورشید را در ساعات دیگر روز (پیش از ظهر) نیز هدر می دهند، متحرک بودن آنها ضروری است.

لذا یا می توانید آنها را به صورت دستی در طول ریل حرکت داده و یا با نصب وسیله ای مخصوص، معروف به اتوماتیک در کنار پنجره، این کار را با کشیدن یکی از طناب های عمودی انجام دهید.

gallery_kakh

به این ترتیب پرده، به راحتی کنار رفته و روشنایی وارد می شود. این وسیله برای پنجره هایی که به جهت عریض بودن برای پوشش آنها از پرده های دو تکه استفاده می کنند نیز کارآیی بسیار داشته و با کمک آن، هر یک از تکه ها به طرفین پنجره کنار کشیده می شود.

به این ترتیب مجبور نخواهید بود برای کنار زدن آستری و کشیدن مجدد آن حداقل روزی دوبار نظم موجود در پرده حریر و یا توری روی آن را بر هم بزنید.

 پرده های ضخیم روکار:

این پرده ها از پارچه های گران قیمت تر و بادوام تری انتخاب می شوند، پارچه های به کار رفته برای این نوع پرده اغلب پارچه های مورد استفاده برای رومبلی یا کمی نازک تر، مخمل، ساتن و به طور کلی پارچه های محکم و آهاردار هستند.

این پرده ها به صورت دو تکه (برای پنجره های عریض) و در روی پرده نازک (حریر یا توری) به همراه یک والان در بالای پنجره، ترکیبی زیبا را تشکیل داده ولی بدون وجود پرده نازک در زیر و یا حتی والان نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کافی است پنجره مورد نظر رو به مکانی باز شود که چشم انداز خوبی در هنگام شب و روز داشته باشد؛ به این ترتیب حتی وجود پارچه ای نازک مانند حریر نیز مانعی برای لذت بردن از این نعمت است.

از آنجا که برخلاف پرده های آستری، این پرده ها را معمولاً رنگی و حتی طرح دار انتخاب می کنند، حفظ هماهنگی طرح و رنگ با دکوراسیون محیط ضروری است.

زیرا که با کشیده شدن آنها به هنگام نیمروز بر روی پنجره احتمالاً سطح وسیعی از یک دیوار اتاق به این پرده نقش دار و رنگی اختصاص یافته و در نتیجه خصوصیات آن بر دکوراسیون محیط تأثیر به سزایی خواهد گذاشت.

این مسئله در مورد دیگر مدل های پرده که بعدا معرفی خواهد شد نیزصدق می کند.

پرده های زبرا :

از ویژگی های پرده های زبرا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کارایی فوق العاده و نمای منحصر به فرد پرده زبرا

امکان جمع نمودن پرده بطور کامل در بالا همانند پرده های کرکره ٬ بمنظور عبور حداکثری نور

امکان تنظیم دلخواه نور و میزان دید از میان پرده

تنوع بالای طرح های قابل اجر

پرده های بامبو حصیری:

این نوع پرده از چوب با کیفیت یا نی بامبو و کنف ( الیاف طبیعی ) تهیه می شود٬ دارای تنوع طرح و رنگ زیادی می باشد .

از مزایای پرده بامبو (پرده حصیری):

سهولت در نگهداری و نظافت

کاملا طبیعی ٬ بدون ایجاد حساسیت

قابلیت ایجاد هماهنگی بین پرده بامبو و محیط با انتخاب طرح مناسب از بین آلبومهای متنوع آن

%۱۰۰ قابل شستشتو

gallery_kakh

پرده بامبو با قابلیت رول شدن از جلو ( رولی )

با قابلیت جمع شدن پلیسه ای ( رومن با نخ یا زنجیری ) که نمایی بسیار زیبا به پرده جمع شده خواهد داد

دوام و عمر بالا

پرده های شید:

پرده های شید  Shade Blind انواعی از پرده های بالا رو یا بالا جمع شو می باشد.

به جهت تنوع رنگ انواع ساده و طرح دار ، قابلیت اجرا بصورت فوم دار ، حاشیه دار و ژاکارد و همچنین تنوع مکانیزم حرکتی آنها در کنار قابلیت جمع شدن سریع و اشغال فضای بسیار کم توسط پرده رول شده ( در بالای پنجره ) ٬ این پرده ها به سرعت در مکان های تجاری ٬ هتل ها ٬رستورانها ٬ بیمارستانها ٬ فروشگاه ها ٬ پرده اتوبوس هواپیما و قطار ها و مراکز مسکونی و … مورد توجه و استفاده قرار گرفته اند .

پرده های شید با توجه به نوع کاربرد ٬ در ابعاد ٬ جنس و مکانیزم های متفاوت در انواع زیر تولید می شوند:

gallery_kakh

پرده های شید طرح دار :

این نوع از پرده های شید معمولا از pvc و با طرح های پوستری تولید می شوند . این پرده ها به راحتی قابل نصب بوده امکان چاپ لوگو و آرم شرکت یا تصاویر دلخواه شخصی بر روی آنها وجود داشته و از قیمت مناسبی برخوردار می باشند.

پرده های شید ساده :

این پرده ها معمولا جهت تنظیم نور محیط بصورت شفاف ٬ نیمه شفاف و مات در ضخامت و رنگ های متنوع تولید و ارائه می شوند .

انواع مکانیزم حرکتی پرده های رول شونده شید:

  1. مکانیزم معمول پرده های شید (Chain Operated Roller Blind) که از یک زنجیر کنترل در چپ یا راست پرده ( طبق درخواست و سفارش مشتری ) تشکیل شده است و می توان به کمک آن ارتفاع پرده را بصورت دستی تنظیم نمود.
  2. مکانیزم فنری (Spring Operated Roller Blind) که می توان آنرا در هر نقطه و ارتفاعی تنظیم نمود که با آزاد نمودن پرده بصورت خودکار پرده در بالا جمع خواهد شد.
  3. مکانیزم فنری کنترل شده (Slow rise spring roller blind) : همانند مکانیزم پرده های شید فنری می باشد با این تفاوت که در هنگام جمع شدن ٬ عمل رول شدن پرده به نرمی و آهستگی صورت می گیرد و ایمنی آن موجب شده گزینه ای ایده آل برای اتاق کودک باشد .
  4. مکانیزم الکترو مکانیکی یا Motorised Roller Blind که به کمک آن می توان توسط کلید های نصب شده بر روی دیوار و یا ریموت کنترل ارتفاع پرده ( یا پرده ها ) را به دلخواه تنظیم نمود .

نوع فلزی این گونه پرده ها در گذشته رواج بیشتری داشته ولی امروزه دیگر کمتر از این نوع در مکان های مسکونی استفاده شده و موارد مصرف آن بیشتر در مکان های اداری و تجاری است.

حال آنکه نوع چوبی آنها به علت ظرافت، زیبایی ظاهری و همچنین قیمت گزافش بیشتر برای خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی بر روی هر دو مدل می توان پرده نازک و حریر و در بالای پنجره ، والان آویخت .

ترکیب سه تایی برای این مدل نیز کارآیی دارد ولی از آنجا که نوع چوبی آن بسیار فانتزی و زیبا است، کاربرد آن به تنهایی و با یک والان نیز جذابیت خاص خود را دارد.

در این میان پرده کرکره ای چوبی با تیغه های ۲۵mm  و پرده کرکره های آلومینیومی دارای تیغه های ۲۵mm  و ۱۶mm و ۵۰mm  گزینه ای ایده آل برای کنترل نور خورشید و حفظ حریم خصوصی می باشند از این رو به همراه پرده های لوردراپه استفاده فراوانی در مراکز اداری و رسمی دارند .

از مزایای انواع پرده کرکره ای می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 دوام و عمر بالا:

این پرده ها به جهت انعطاف پذیری بسیار بالای تیغه های آلومینیومی به ندرت آسیب دیده و از بین میروند تمامی نخ های مورد استفاده در طراحی پرده های کرکره چوبی و آلومینیومی نیز از مرغوبترین نخ های نایلونی انتخاب شده است.

دارای تنوع طرح و رنگ:

با توجه به جنس تیغه ها ٬ علاوه بر طیف وسیعی از رنگها پرده های کرکره کیمیا دکور در انواع ساده رنگی، طرح چوب، پرفراژ، پرفراژ طرح چوب و متالیکا ( بصورت دون دون ) و همچنین با تیغه های چوبی قابل ارائه و تولید می باشند.

دارای امکان تنظیم زاویه تیغه ها و در نتیجه کنترل میزان دید از هر طرف:

امکان نصب و اجرا در داخل شیشه های دوجداره و همچنین پارتیشن های دو جداره MDF

پرده کرکره ای آلومینیومی:

نظافت و نگهداری بسیار آسان

امکان تولید بصورت اتوماتیک و برقی  و دارای ریموت کنترل

نصب پرده های کرکره ای مقرون به صرفه بوده و نسبت به پرده های عمودی لوردراپه ظاهر زیبا تر و رسمی تری دارد .

پرده کرکره های عمودی (لوردراپه):

این پرده ها شامل تیغه های محکم و پهن پارچه ای است که به صورت عمودی در کنار هم قرار گرفته ولی به صورت افقی در طول پنجره حرکت می کند.

این پرده ها نیز بیشتر در محیط های اداری به کار رفته و در فضای مسکونی کمتر مورد استفاده قرار می گیرند ولی در صورت تمایل می توانید برای فانتزی تر کردن آن والانی طرح دار و تزئینی در بالای پنجره آویخته و یا حتی با پرده ای توری و یا حریری در روی آن ، ترکیبی سه تایی برای پنجره فضایتان با هدف دکوراسیونی و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید ایجاد کنید.

gallery_kakh

این پرده ها از تعدادی پره عمودی که در یک ریل آلومینیومی بطور منظم قرار گرفته اند ٬ تشکیل می شوند که به دلیل قیمت پایین و قابلیت نصب سریع و عمر طولانی ٬ مورد استفاده فراوانی در ادارات ٬ رستورانها و بسیاری از مراکز تجاری دارند . معمولا پره های پرده لوردراپه در طرح های متفاوت ترمه ٬ جناغی ٬ گلدار ٬ کوبیسم ٬ طرح چوب و تصویری با بیش از ۱۰۰ طرح و رنگ مختلف تولید می شوند از اینرو به راحتی می توان بین این پرده ها و مبلمان داخلی تناسب ایجاد نمود .

نوع تصویری پرده های لوردراپه ( فتودراپه ) امکان چاپ لوگو و تصاویر بصورت یکرو ( جهت نصب بر روی پنجره ها ) و دورو (در مکانهایی که بازتابش نور در پشت پرده وجود ندارد ) را بدون هیچگونه محدودیت سایز دارند .

لذا مشتریان گرامی با انتخاب طرح های مورد نظرشان از طریق آلبومهای مربوط به طرح اتاق کودک ٬ طبیعت ٬ مواد غذایی و نوشیدنی ٬ طرح های ورزشی و … و یا با ارائه طرح دلخواه خود می توانند پرده مورد نظر را سفارش دهند .

ویژگی های پرده لوردراپه:

  1. این پرده ها به دلیل استفاده از مواد بسیار با کیفیت ۱۰۰% قابل شستشو بوده و مقاومت بالایی در برابر تابش نور آفتاب ٬ رطوبت و پارگی دارند .
  2. از تنوع رنگ و طرح بالایی برخوردارند.
  3. قابلیت نصب در کوتاهترین زمان را داشته و هزینه اجرای پایینی دارد
  4. امکان چاپ تصاویر افراد ٬ عروس و داماد ٬ کودکان ٬ مناظر طبیعی و تاریخی ٬ انواع آرم و لوگو شرکت ها و بسیاری از طرح های دیگر بر روی این پرده ها وجود دارد.
  5. قیمت بسیار مناسب، این نوع پرده در انواع ساده از ارزانترین عناصر دکوراتیو بشمار می رود تا جایی که میتوان از آن جهت جداسازی بخش ها و یا تقسیم فضا همانن پارتیشن ( البته در تعداد محدود ) استفاده نمود.

انواع پرده کرکره ای را می توان یکی از عناصر مهم در دکوراسیون و طراحی فضاهای اداری معرفی کرد.

پرده کرکره ها در رنگ ها و طرح های مختلف وجود دارند و می توان این طرح ها و رنگ های خلاقانه را بدون هیچ محدودیت و چارچوب خاصی با دکوراسیون فضای اداری و کاری هماهنگ کرد.

شما می توانید پرده های کرکره ای را در انواع و اقسام رنگ ها تهیه کنید.

آن ها به قدری منعطف هستند که به شما این اجازه را می دهند تا رنگ آن ها را با دکوراسیون داخلی محل کارتان ست کنید. بکارگیری مناسب هر مدل از پرده در جای خود و مناسب نوع کاربرد مورد انتظار بسیار مهم است.

پرده کرکره ای در گذشته از لووردراپه یا همان کرکرهها بیشتر برای پوشش پنجره ها در مکانهای اداری و تجاری استفاده میشد اما این روزها به دلیل طراحی زیبا و تنوع در رنگ و شکل از آن ها برای پوشش پنجره های منازل نیز استفاده میشود.

پرده های کرکره ای به دو صورت افقی و عمودی تولید میشوند و انواع افقی آنها به سه شکل فلزی، چوبی و طرح چوب در بازار موجود میباشد.

پرده کرکره ای چوبی:

کرکره ای چوبی در کالیته های مختلف با انواع طرح رگه های چوب طبیعی و مصنوعی عرضه می گردد.

این نوع پرده را شاید بتوان یکی از قدیمی ترین مدل ها نام برد. البته در طول سالیان دراز نوع چوبی تغییرات کلی کرده و سعی شده فرایند تولید ساده تر و مقرون به صرفه تری ایجاد گردد تا بتواند با سایر مدل ها رقابت نماید.

gallery_kakh

امروزه پرده های چوبی تنوع بسیاری در متریال و رنگ دارند. در برخی از آنها، تیغه های چوبی پرده کرکره ای، در فرایند رنگ کاری رنگ شده و پوشش با رنگ دلخواه ایجاد می شود که در این فرایند رنگ های مختلفی ارائه می شود.

در نوع دیگر از چوب بامبو استفاده می شود. چوب بامبو طبیعتا دارای زیبایی و جذابیت خاصی بوده و از لحاظ میزان مقاومت نیز دارای مقاومت بالایی است.

پرده های چوبی به دو صورت ارائه می گردند: یکی با نوارهای قیطانی و دیگری با نوارهای تسمه ای که در حالت تسمه ای دارای مقاومت و زیبایی بیشتری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 1 =